A kortárs design kedvelői számtalanszor találkoztak már Patricia Urquiola nevével, igen hosszú azon márkák és gyártók sora, akik számára az elmúlt években saját tervezésű termékkollekciókat alkotott.
A spanyol születésű Patriciára különösen nagy hatással voltak Olaszország jól ismert design hagyományai, hiszen ő maga is a Politecnico di Milanóban szerzett építészmérnöki diplomát, s később a Salone di Mobilén debütált első önálló tervezésével. Azóta a modern bútor- és enteriőrdesign egyik élő ikonjává vált, munkái pedig olyan márkák égisze alatt láttak napvilágot, mint a Cassina, a Moroso, a B&B Italia, Louis Vuitton, vagy éppen a Laufen, akik a Patrica által tervezett Sonar kollekciót az idei S/ALON BUDAPESTEN mutatják be. Olvass tovább és tudj meg többet a Sonarról és a tervezőről - méghozzá egyenesen Patriciától!
A különböző elfoglaltságoknak köszönhetően folyamatosan új behatások érnek, és emiatt megállás nélkül törnek rám az új ötletek. Építészként az az általános hozzáállásom, hogy igyekszem a hely szellemével kapcsolatba lépve helyi forrásokat felhasználni, így jártunk el például az il Sereno esetében is. Ehhez a szállodához a környék kő (Ceppo di Gré), fa, gyapjú és egyéb természetes anyagaihoz nyúltunk, a helyi tó pedig nemcsak színében, de a különböző felületi tükröződéseken keresztül is átjárja a teret.
Tervezőként pedig a “felhasznosítás” koncepcióját alkalmazom munkám során.
A hulladék egy értékes anyagforrás, amit akár modern technológiával, akár mesteremberek állhatatos munkájával könnyen a saját céljaink szerint formálhatunk, meglepő eredménnyel
Szeretném, ha az emberek is felfedeznék az újrafelhasznált hulladékban rejlő gyönyörű lehetőségeket.
Mindegyik projekt teljesen egyedi, de pont azért szeretek más gyártókkal, brandekkel együtt dolgozni, mert mindig tanulok valami újat, és mindig máshogy alakul a párbeszéd. Az ügyfelekkel való szoros együttműködés számomra mindig is elengedhetetlen volt.
Az érintés egy esszenciális tapasztalás
A felületek tervezésénél természetes, hogy ez az origó, de ugyanez igaz az építészeti projektekre is. Például a Sanlorenzo SD96 jacht fedélzetén a fabukorlat, a boiserie jellegzetes felülete is interakcióra készteti a vendégeket utazás közben.
Igyekszem ugyanazt az eljárást alkalmazni. Mindig egy üres lappal indítok, ezután tárgyalok csak az ügyféllel. Ekkor kezdődik el a folyamat legfontosabb szakasza, amikor párbeszédet kezdeményezünk, megosztva egymás közt a készségeket és a tudást. Az első találkozótól egészen a prototípus elkészültéig csapatmunka az egész. Karrierem kezdete óta minden projektet így közelítek meg.
Két egymástól eltérő területen alkotok, viszont ennek köszönhetően előfordul, hogy egy építészeti problémára a termékdesignban találok megoldást, vagy éppen fordítva.
Számomra a Sonar a kontrasztról, az egyensúlyról és az eleganciáról szól: az építészeti minimalizmus szigoráról, egy formai bagatellizálásról, valamint a víz és a hanghullámok dinamikájáról. A célom az volt, hogy ezeket a látszólag nagy, elkülönülő ihletforrásokat egy olyan kollekció megalkotására fordíthassam, amely a szögek és ívek lágy egyensúlyát jeleníti meg. A termékek vékonyak, mégis tartósak, könnyedek és fényesek, ez teszi őket egyedivé. A felületek szintén légiesek és karcsúak, mégis impozáns részeivé válnak a térnek.
Tartsák meg az érzelmi egyensúlyt. A mindennapi nehézségeket próbálják beleforgatni a projektekbe: meg kell tanulni természetesen együtt élni ezekkel.
Az pedig a legfontosabb, hogy olyan emberekkel vegyék körbe magukat, akikben bíznak és akiket szeretnek.
Már csak pár nap, mire a S/ALON BUDAPEST 2021-ben is megnyitja kapuit, ahova Patricia Urquiola művészetét a Laufen hozza el a spanyol tervező Sonar kollekciójával. Mi tűkön ülve várjuk, hogy végre újra találkozhassunk élőben a legjobb magyar és nemzetközi márkákkal feltöltött Budapest Arénában. Csatlakozz hozzánk egy felejthetetlen hosszú hétvégére szeptember 24-26. között! Ha nem szereted a sorban állást, ne felejtsd el még ma megvenni kedvezményes árú jegyedet online!